|
Kysucký festival vedy a techniky |
Každoročne v jeseni zberáme plody a hodnotíme, či naša práca počas roka bola úspešná. Možno aj preto sa práve na jeseň konajú festivaly vedy a techniky. Účasť na festivale predstavuje spôsob ako komunikovať, tvoriť, inovovať a experimentovať. V posledný septembrový deň sa už po tretíkrát stretli mladí vedci, študenti základných a stredných škôl Žilinského regiónu na Kysuckom festivale vedy a techniky v Snežnici. Kysucké festivaly umožňujú prezentovať um a tvorivosť nadaných, ambicióznych a pritom veľmi skromných, úprimných a pracovitých mladých ľudí. Organizátori (Základná škola v Snežnici, Gymnázium, Žilina, Veľká okružná, Obecný úrad v Snežnici, Jednota slovenských matematikov a fyzikov, pobočka Žilina a Fyzikálno pedagogická sekcia) privítali 52 žiakov a študentov z piatich základných a troch stredných škôl, ktorí v 26 projektoch prezentovali svoje vedomosti a zručnosti, ktoré získali v škole, ale aj počas voľnočasových aktivít. Žiaci zo Základnej školy v Snežnici vo svojich projektoch Batika, Hra a tvorivosť v domácich úlohách, Svetlo v interiéri a Zrkadlenie (zobrazenie zrkadlami alebo Snežnica v zrkadle doby) ukázali širokú škálu svojich záujmov a vynikajúcu schopnosť o svojej práci informovať návštevníkov festivalu. Projekty Matematika a fyzika hrou, Kartágo, Vesmír očarili nielen svojim obsahom, ale aj prezentáciou najmladších účastníkov festivalu, žiakov prvého stupňa Základnej školy, Čadca - Žarec, Žilina, Hliny 8 a Hájik a ŠPMND (Škola pre mimoriadne nadané deti) Bratislava. Študenti Združenej strednej školy, Žilina, Rosinská cesta vystavovali štyri projekty (Zbrane a právne normy, Drotárstvo, Založenie zasielateľskej firmy, Inteligentné dopravné systémy). Vo svojich vystúpeniach nadviazali na úspechy svojich predchodcov, ktorí reprezentovali ZSŠ v minulých ročníkoch festivalu. Po prvýkrát sa festivalu zúčastnili študenti Gymnázia, Žilina, Hlinská v dvoch projektoch Môj dom, môj hrad, ukázali zaujímavé riešenie úlohy z matematiky aplikovaním teoretických poznatkov zo stereometrie pri projektovaní návrhu rodinného domu, grafickú časť spracovali pomocou programu COREL DRAW 9. Projekty Kremnica a Jaskyne oboznámili návštevníkov festivalu s rodným mestom autorky projektu a jaskyňami v masíve Skaliek v Strážovských vrchoch, informácie prezentoval študent, člen Slovenskej speleologickej spoločnosti. Už tradične najbohatšie zastúpenie na festivale mali študenti Gymnázia, Veľká okružná v Žiline (GVOZA), ktorí si pripravili desať projektov, z fyziky, geografie, histórie Žiliny, biológie, chémie a spoločenského života. Jedenásty projekt Kvapky vody, ktorý reprezentoval Slovenskú republiku na EXPO SCIENCE INTERNATIONAL v CHILE v lete tohto roku autorov Petra Pijáka a Martina Ladeckého, prezentoval Martin Ladecký už ako študent Karlovej univerzity v Prahe. Účasťou tohto projektu chceli organizátori ukázať návštevníkom festivalu, že veda sa rodí aj na Kysuciach.
Úspešní študenti Martin a Peter chceli rovesníkov povzbudiť k tvorivej práci a odovzdať im cenné skúsenosti zo štúdia, prípravy a prezentácie projektu.
Pre organizátorov aj prezentujúcich študentov je veľkým povzbudením do ďalšej práce aj to, že na festivale sa zúčastnili predstavitelia politického a spoločenského života. Pán minister školstva Slovenskej republiky Doc. Mgr. Martin Fronc, PhD. ocenil dlhoročné úspešné výsledky študentov GVOZA tak, že odovzdal do rúk Martina Ladeckého notebook so slovami „ aby už jeho nasledovníci nemuseli na súťaže nosiť ťažký stolový počítač“. Študenti Gymnázia, Veľká okružná aj touto cestou srdečne ďakujú. O tom, že investície pre mladých ľudí je to najlepšie, ako môže naša spoločnosť investovať prostriedky, sa presvedčil pri prehliadke vystavovaných projektov. Žiaci základných škôl sa tešili, že stretli „živého ministra“, ale nič mu neodpustili, bez zábran ho vyskúšali z matematiky, fyziky ba i stavebníctva, keď dostal úlohu nakresliť dom jedným ťahom. Účasť poslanca Národnej rady Slovenskej republiky pána Ing. Juraja Blanára ukázala, že sú politici, ktorým záleží na mladých ľuďoch. Pán poslanec venoval veľkú pozornosť vystavovaným projektom, diskutoval so žiakmi ZŠ i študentmi SŠ, čestnými hosťami, členmi organizačného výboru i návštevníkmi festivalu. Festival navštívilo 695 žiakov, študentov, učiteľov i občanov nášho regiónu. Medzi organizátormi zarezonovala jeho myšlienka „aby sa mohli takéto aktivity uskutočňovať aj na iných miestach regiónu, je potrebné vytvoriť finančný fond na VÚC v Žiline, aby celá ťarcha finančného zabezpečenia nebola len na pleciach organizátorov a sponzorov“. Dali sme mu za pravdu, aktívnych učiteľov, ktorí pracujú so študentmi aj vo voľnom čase, práve „zháňanie“ finančných prostriedkov veľmi vyčerpáva. Bez našich sponzorov, ktorí prispeli osobnou angažovanosťou, materiálnymi, finančnými prostriedkami by sa tento úspešný festival nikdy neuskutočnil.
V mesiaci novembri sa každoročne uskutočňuje týždeň vedy. Na Slovensku sa uskutočnil v dňoch 7. – 13. novembra 2005. Na Slovensku sa uskutočnilo 250 sprievodných podujatí. Jedným z nich bol Celoslovenský festival vedy a techniky, ktorý sa uskutočnil v Bratislave, organizovaný AMAVETom (Asociácia pre mládež vedu a techniku).